0 0
Read Time:2 Minute, 45 Second

Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu gerçekten göreceli bir durum her mesleğin farklı farklı ilerleme dalları olduğu gibi yazılım sektör’ününde farklı farklı ilerleme dalları vardır.

Bu yazımızda da hiçbir fikri olmayanlara ve fikri olup karar veremeyenlere sesleniyoruz..
Dolayısıyla bu göreceli bir durum, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir benim burada yazdıklarım sadece bir tavsiyedir.

HTML-CSS Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Kaynaklar | by Rıdvan Tunç | Türkçe Yayın | Medium

Hangi programla dili ile başlamalıyım sorusuna bir çok kaynaktan HTML ve CSS ile başlamanız gerektiği şeklinde cevaplar bulabilirsiniz, ancak ben bu şekilde başlamanızı tavsiye etmiyorum çünkü ‘HTML’ ve ‘CSS’ i öğrendiğiniz zaman yazılımcı olmuyorsunuz ancak Javascript ’ i de öğrenirseniz o zaman ben yazılımcıyım diyebiliyorsunuz, fakat bu üç dili öğrendiğinizde de iş bulma imkanınız cidden zor oluyor.

Ayrıca Javascript nesne yönelimli programlama dili olmadığı için yazılımın mantığını kavramada ve algoritma üretmek de geri kalabilirsiniz. Bu da meslekten soğumanıza ve uzaklaşmanıza sebep olabilir. Benim tavsiyem kesinlikle nesne yönelimli bir programlama dili ile başlamınızı öneririm.

Nesne yönelimli programlama dili önermemi isterseniz ‘C#’ veya ‘Java’ öğrenmenizi tavsiye edebilirim fakat daha demin bahsetdiğim Javascript ile java birbirinden apayrı bir programlamalar bunları birbirine karıştırmamanız gerekir bu önemli bir konudur.

Introducing the raywenderlich.com C# Style Guide | raywenderlich.com

Ben ‘C#’ ile başlamanızı tavsiye ediyorum bunun benim için birden fazla şartı var size aşağıda bunlardan bahsedicem; 

  • En önemli sebeplerinden bir tanesi bu bilim nesne yönelimli (Object Oriented Programming) bir dil olması.
  • Günümüz projelerinde yazılım dili seçilirken önemli bir kriterdir.
  • Bu çok geniş bir konu olduğu için fazla detaya girmicem ama nesne yönelimli bir programlama dili olması o dilin güçlü bir dil olduğu anlamına gelmektedir.
  • Kodun çıktısını sözel hafızamıza hitap edecek şekilde görmemiz bu dili öğrenmemizi kolaylaştırır ve gelişimimizi hızlandırır,
  • C# dili öğrenmeye başladığınızda unity ile oyun geliştirme ve mobil uygulama geliştirebilirsiniz,
  • Bu dili öğrenmeniz sizin için avantaj olacaktır,
  • Hangi alanda uzmanlaşacağını kararını ileriki zamanlara da bırakabilirsiniz,
  • C# bilerek Ardunio üzerinden robotik kodlamaya da giriş yapabilirsiniz. C# dili kullanarak seri haberleşme ile Ardunio uygulamalarını
  • geliştirebilir dolayısıyla robotik tarafa da geçiş yapabilirsiniz.

Tüm bu sebepleri özetlemek gerekirse eğer karar veremiyorsanız veya herhangi bir fikriniz yoksa C# ile başlamak sizin için avantaj olacaktır. Bu sayede Yazılım mantığını oturtup algoritma yeteneğinizi geliştirdikten sonra ve mobil oyun veya robotik sektörlerden birini seçip kariyerinizi bu noktada ilerletebilirsiniz.

Ayrıca her yer de söylerler fakat tekrar etmekte fayda var bir dili iyi öğrendiğiniz zaman diğer dilleri de çok basit bir şekilde öğrenebilirsiniz çünkü bunların metod isimleri ,yazım şekilleri birbirine çok benzer biçimdedir, ufak basit yazım farklılıkları vardır sadece dolayısıyla bir dili öğrendiğinizde diğer bir dili öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Bu sayede farklı bir dile geçiş yaparak farklı teknolojiler üzerinde çalışabilirsiniz. C# ’ın pozitif yanlarından bahsettik ancak C#’ı değilde Java’yı tercih ederseniz daha farklı bir yolla karşılaşabilirsiniz. Java geliştiricilerinin maaşları günümüzde C# geliştiricilerinin maaşlarından biraz daha fazladır.

Bunun sebebi de java öğrenme yolunun biraz daha uzun ve maşakatli olması dolayısıyla C# geliştiricilerine göre Java geliştiricileri daha az ,sayı az talep fazla olunca da dolayısıyla bu maaşlara yansıyor. Bu sebeple Java geliştirme tercih ederseniz kazancınız C# geliştiricilerine göre daha fazla olabilir .Diğer taraftan c# yazılım geliştiriciliğini tercih ederseniz de bunun avantajı sektörde C# ile uygulama geliştiren firma sayısı fazla dolayısıyla iş imkanınız iş alternatifiniz daha fazla olacaktır. Bundan sonraki tercih tamamen size kalmıştır. Bu yazımda yazılım öğrenmeye neden C# ile başlanmalı bunu neden tavsiye ediyorum bunu anlatmaya çalıştım umarım faydalı bir makale olmuştur.

Sorularınız var ise lütfen sormayı unutmayın bütün sorularınızı tek tek ilgilenicem. Yazımızı beğendiyseniz lütfen beğenmeyi unutmayın.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %