1 0
Read Time:8 Minute, 58 Second

Mobil Uygulama Geliştirme İçin Programlama Dili

Mobil uygulama geliştirme için kod yazmayı öğrenmeyi mi düşünüyordunuz? Yapmanız gereken ilk şey, hangi programlama dilini öğreneceğinizi bulmaktır.

Yıllar önce, geliştirmeye ilk başladığımda, bir mobil uygulama oluşturmanın yalnızca iki yolu vardı – biri iOS için diğeri Android için.

Ancak bugün, bir uygulama oluşturmak için kullanabileceğiniz çok çeşitli diller, çerçeveler, SDK’lar ve araçlar vardır .

Bu kılavuzu, mobil uygulama geliştirmeye yönelik en popüler programlama dillerini ve çerçevelerini anlamanıza yardımcı olmak için hazırladım. Bu bilgileri, hangi dili öğreneceğinize ve uygulamanız için yatırım yapacağınıza karar vermek için kullanabilirsiniz.

Bu kaynağın amaçları doğrultusunda, mobil uygulama oluşturucuların çerez kesici türlerini atlayacağım. Teknik olarak, bunun için nasıl kod yazılacağını öğrenmenize gerek yok. Bu alternatif yöntemler hakkında daha fazla bilgi için bir mobil uygulama oluşturmanın beş yolu hakkındaki kılavuzumuza göz atın .

Aşağıdaki bilgiler, kodlamak isteyenler için tasarlanmıştır. Düşük seviyeden yüksek seviyeli kodlamaya, hibrit uygulamalara ve yerel geliştirmeye kadar bu kılavuz, uygulama geliştirme için programlama dilleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi içerir. İçeri girelim.

Mobil Uygulamalar için En İyi Programlama Dilleri ve Çerçeveleri

 

Mobil Uygulama Türleri

Devam etmeden önce, kodlama açısından farklı uygulama geliştirme türlerini hızlıca ele almak istiyorum. Genel olarak, mobil uygulama geliştiricileri aşağıdaki üç kategoriden birinde bir uygulama oluşturabilir:

 • Yerel uygulamalar – Belirli bir cihazın işletim sistemi tarafından yerel olarak desteklenen bir dilde kodlanmıştır. (Örnek: yerel iOS uygulaması ile yerel Android uygulaması).
 • Hibrit uygulamalar – Çapraz platform geliştirme . Uygulamalar, birden çok platformda çalışabilen tek bir dilde kodlanmıştır.
 • Aşamalı web uygulamaları (PWA) – Bir cihazın web tarayıcısının URL’sinde çalışan hafif bir uygulama. Bir mobil uygulama gibi görünür ve hissedilir, ancak cihazda yerel olarak sunulmaz.

Mobil uygulama geliştirmeyi tartışırken duyacağınız en yaygın konu, yerel ve hibrit uygulamalar arasındaki farktır . Bu, bir süredir geliştiriciler için büyük bir tartışma haline geldi.

Yukarıda kısaca bahsettiğim gibi, yerel uygulamalar belirli bir işletim sistemi için oluşturulmuştur. Dolayısıyla, iOS ve Android için bir uygulama geliştirmek istiyorsanız, özellikle iOS ve özellikle Android için ayrı ayrı derlemeniz gerekir.

Bu yöntemin diğerleriyle birlikte artıları ve eksileri vardır. Bu kılavuzda devam ederken, bu uygulama geliştirme yöntemlerinin avantajlarına ve dezavantajlarına daha yakından bakacağız.

İOS Uygulamaları için Programlama Dilleri

İOS platformu Apple tarafından oluşturuldu. Bir iOS uygulaması geliştirirseniz, iPhone’lar ve iPad’ler gibi Apple cihazlarında çalışacaktır. Bir iOS programlama dili kullanılarak oluşturulan uygulamalar, kullanıcıların indirmesi için Apple App Store’da sunulabilir.

Bir iOS uygulaması oluşturmak için, başlamak için bir Apple geliştirici hesabınızın olması gerekir. Ayrıca, bir Mac bilgisayarda yüklü Xcode IDE’ye ihtiyacınız olacaktır (bir Windows bilgisayarda düzgün bir şekilde derleyip hata ayıklayamazsınız).

Xcode, tüm Apple cihazları için uygulama oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelir. Bu geliştirme araç setinde bir kod düzenleyici, simülatör, hata ayıklayıcı ve SDK’lar bulunur.

Orada iki yerli programlama dilleri iOS geliştirme- için Objective-C ve Swift .

Aşağıdaki Apple programlama dillerinin her birine daha yakından bakalım.

Objective-C

Objective-C, platformunda mobil uygulamaları destekleyen Apple’ın ilk programlama diliydi. SmallTalk’un C ve OO yönlerinden sözdizimi kullanan bir OO (nesne yönelimli) dildir.

Dil pek geliştirici dostu değil. Dezavantajlardan biri, sözdiziminin hantal olması ve köşeli parantezlerin hata ayıklamasının zor olabilmesidir.

Swift

Swift, 2014 yılında bir Apple programlama dili olarak tanıtıldı. Sonunda, ertesi yıl Xcode’da geliştirme için mevcuttu.

Bu dil, geliştiricilerin bir iOS uygulaması oluştururken hızla tercih ettiği tercih haline geldi. Objective-C’nin kullanımı Swift’in gelişinden bu yana azaldı. Apple üzerinde oluşturulan tüm modern uygulamalar için Swift büyük ölçüde teşvik ediliyor.

Objective-C ile karşılaştırıldığında Swift daha kolay ve daha kompakt. Objective-C ile nasıl inşa edileceğini zaten bilen herhangi bir Apple geliştiricisi, Swift’e geçişte herhangi bir sorun yaşamamalıdır.

Android Uygulama Geliştirme için Programlama Dilleri

Android, Google tarafından işletilen açık kaynaklı bir yazılım geliştirme platformudur. Google’ın telefonlar ve tabletler için kendi mobil cihazları varken, Samsung, Huawei ve diğerleri gibi diğer üreticiler de Android işletim sistemi tarafından desteklenen telefonlar ve tabletler üretiyor.

Bir Android uygulaması oluşturmak için hata ayıklayıcıları, öykünücüler ve gerekli SDK’yı içeren Android geliştirme araç setini edinmeniz gerekir. Android uygulama geliştirme için en iyi entegre geliştirme ortamı (IDE) Android Studio’dur. Kullanılabilir başka seçenekler de var, ancak Android Studio kesinlikle en popüler olanı.

Android IDE’ler genellikle Windows, Mac ve Linux dahil olmak üzere herhangi bir işletim sisteminde çalıştırılabilir.

Java ve Kotlin olmak üzere iki Android programlama diline daha yakından bakalım .

Java

Android 2008’de resmi olarak piyasaya sürüldüğünden beri, Android uygulamaları yazmak için varsayılan geliştirme dili Java olmuştur. Bu nesne yönelimli dil başlangıçta 1995’te oluşturuldu.

Java, hata payına sahip olsa da, Android geliştirme için hala en popüler dildir.

Diğer Android dillerinin çoğu, Java’nın bir sürümü veya Java’nın bir çeşidi olarak kabul edilir.

Kotlin

Google, Kotlin programlama dilini 2017’de desteklemeye başlayacağını duyurdu. Android geliştirme için geleneksel Java’ya alternatif bir dildir. Yeni bir dil olarak bile çok popüler.

Kotlin ve Java birlikte çalışabilir, yani aynı bilgileri kullanabilirler. Tüm Java kütüphanelerinize Kotlin ile erişilebilir. Yürütme açısından, Kotlin dili Java Bytecode ile uyumludur. Genel olarak, Java’nın daha temiz ve daha temiz bir sürümü olarak kabul edilir.

Yerel Gelişim Programlama Dilleri

Daha önce de söylediğim gibi, tüm yerel uygulama programlama dillerinin artıları ve eksileri vardır. İster Apple için Objective-C veya Swift kullanıyor olun, ister Java veya Android için Java’nın (Kotlin gibi) başka bir çeşidini kullanıyor olun, bunlar avantajlar ve dezavantajlardır.

Yerel Programlama Artıları:

 • Cihaz üzerinde en fazla kontrol
 • Cihaza eklenen son teknolojiler için düşük seviyeli kodlama
 • Kendi diliniz üzerinden en yeni ve en iyi özelliklere en hızlı erişim
 • En hızlı uygulama kar hanesi

Yerel Programlama Eksileri:

 • Gelişmesi en yavaş
 • En maliyetli geliştirme yöntemi
 • İOS ve Android için en yetenekli ve uzman uygulama geliştiricilere ihtiyaç duyar
 • Giriş için yüksek engel

Yerel programlama dilleri, uygulamanız üzerinde size en fazla kontrolü verirken, öğrenmeleri zordur ve geliştirmeleri uzun zaman alır. Oldukça özelleştirilmiş bir uygulama oluşturmadığınız sürece, muhtemelen yerel rotaya gitmeniz gerekmeyecek.

Hibrit Uygulamalar için Programlama Dilleri

Hibrit uygulamalar bir kez geliştirilir, ancak birden çok platform için çalışan bir programlama dili ile yazılır.

En yaygın olarak, tek bir geliştirme hem iOS hem de Android için çalışacaktır. Bazı hibrit diller, işlevselliğini PWA’lar (aşamalı web uygulamaları)z gibi diğer platformlara genişletse de . Bu, daha web dostu bir ortama taşınanlarınız için güzel.

Karma bir uygulama oluştururken, genellikle bir tür JavaScript tabanlı dil, çerçeve veya araç seti ile uğraşırsınız.

Aşağıdaki bu seçeneklerden bazılarına daha yakından bakalım.

Xamarin ve C #

Microsoft tarafından geliştirilen C # (C sharp olarak telaffuz edilir) başka bir nesne yönelimli programlama dilidir. Microsoft sonunda, uygulama geliştiricilerin diğer çerçevelere karşı C # kullanarak programlama yapmasına olanak tanıyan Xamarin çerçevesini satın aldı.

OutSystems ve Kony gibi diğer düşük kodlu alternatif türleri, yalnızca bir değil, farklı dillerle kullanılabilen bir SDK’ya sahiptir.

Karma geliştirme için bir IDE kullanarak, C # kodu, iOS ve Android cihazlarda yerel olarak çalışacak şekilde çapraz derlenir.

JavaScript Dilleri

En popüler karma diller JavaScript çerçevelerini kullanır. Çoklu kullanım durumları için genel amaçlı bir programlama dili.

 • React Native
 • Appcelerator
 • Cordova / PhoneGap

Bunlar en iyi seçeneklerden sadece birkaçı. Google’ın Dart ve Flutter adında bazı  oluşturucuları bile var.

React Native ve Appcelerator

Reactive Native ve Appcelerator, çerçevelerine özgü önceden oluşturulmuş işlevlerle iletişim kurmak için JavaScript kullanır. Bu, kullanıcı arayüzünü değiştirmenize, veri toplamanıza ve verileri geri almanıza olanak tanır, böylece kullanıcıya sunabilirsiniz.

Temel olarak bu, yerel bileşenleri işlemek için büyük ölçüde JavaScript’e güvendiğiniz anlamına gelir. Bir uygulamayı bu şekilde programlamanın artıları ve eksileri vardır.

React Native ve Appcelerator Artıları:

 • Yerel bir şeyi işlemek için Java kullanma
 • Yerel işlevlere doğrudan JavaScript’ten erişin

React Native ve Appcelerator Eksileri:

 • Kendi kullanıcı arayüzünü özgürce değiştirmek için genellikle JavaScript’te geliştiren herkesle kullanılan teknolojiler olan HTML5 veya CSS gibi şeylerden yararlanmaz

Bu programlama yöntemini öğrenmenin önündeki giriş engeli orta düzeydedir.

Cordova / PhoneGap

Cordova / PhoneGap ve Ionic tipi çerçeveler gerçekten sadece Apache Cordova programlama dilinin üzerine inşa edilmiştir. Bu dili kullanan hibrit uygulamalar, bir web deneyimi üzerinden yerel bir deneyime taşınarak oluşturulur.

Ne anlama geliyor?

Bu yöntem, bir web sitesi için yaptığınız gibi oluşturmanıza olanak tanır. Yani bir web geliştiriciyseniz, burada kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Javascript, HTML ve CSS kullanır. Bu web ortamı, yerel olarak iOS ve Android’e aktarılır.

Artıları:

 • Giriş için düşük engel
 • Web geliştirme geçmişi olan herkes bu şekilde programlamaya kolayca başlayabilir
 • Öğrenme eğrisi kolaydır

Eksileri:

 • Biraz kare hızından vazgeçmek

Bir oyun veya artırılmış gerçeklik (AR) uygulaması geliştiriyorsanız, bu çözüm muhtemelen sizin için en iyi dil değildir. Her ikisi de daha yüksek kare hızı gerektirir.

MBaaS (Hizmet Olarak Mobil Arka Uç)

Mobil uygulamalar oluşturmak için kullanılan hibrit çerçevelerin ve yerel dillerin hepsinin iki ortak noktası vardır; hepsinin sıfırdan oluşturulması gerekir ve hepsinde önemli bir bileşen eksiktir.

Geçmişte bir mobil uygulama geliştirmiş olan herkes, uygulamanın kendisinin tüm ortamın ve toplam çözümün yalnızca bir parçası olduğunu anlar. Ayrıca, hizmet olarak daha çok MBaaS olarak bilinen devasa bir mobil arka uca ihtiyacınız olacak.

MBaaS’ye ne için ihtiyacınız var? İşte birkaç örnek:

 • Verilerinizi barındırın
 • Kullanıcı profillerini barındırın
 • Analitiği derleyin
 • Anlık bildirimler gönder

Liste uzayıp gidiyor. Bunların tümü, uygulamanızı desteklemek için geliştirmeniz gereken bulutta yaşayan sunuculardır. Hesap makinesi gibi basit bir uygulama oluşturmadığınız sürece, genellikle bir tür kullanıcı kimlik doğrulaması, veritabanı, CMS vb.

BuildFire JS

BuildFire JS devreye giriyor.

BuildFire JS çerçevesi, tıpkı bir Cordova Hybrid platformunda yaptığınız gibi oluşturmanıza olanak tanır. JavaScript, HTML ve CSS gibi web teknolojilerini kullanabilirsiniz. Ancak bu çerçeve sizi her şeyi sıfırdan inşa etmeye zorlamaz.

Kimlik doğrulama ve anlık bildirimler gibi şeyler, mevcut bir platformun üzerine inşa edilmiştir. Bu platform, kullanıcı girişleri, parola sıfırlama işlevi, veritabanlarına erişim, CMS platformlarına erişim gibi çoğu uygulamanın ihtiyaç duyduğu tüm tipik işlevlere sahiptir.

BuildFire JS ile, yalnızca belirli uygulamanıza özgü olanı oluşturmanız gerekir.

Analitik sunucuları, veritabanları, push bildirim sunucuları, API ağ geçitleri ve çok daha fazlası, BuildFire tarafından sağlanan devasa MBaaS’nin bir parçasıdır.

Tüm bunlar, insanların platforma sürekli olarak yeni özellikler eklemelerine olanak tanıyan açık kaynaklı bir ortamda paketlenmiştir. Bu özellikleri, güvenlik sorunları veya lisanslama endişesi olmadan uygulamanıza entegre edebilirsiniz.

Her şey söylendiğinde ve yapıldığında ve uygulamanızı BuildFire ile geliştirdikten sonra, uygulamanızı yayınlama ve yükseltme işlemlerinin zorluklarıyla uğraşmanıza gerek kalmadan kablosuz olarak yönetmenize olanak tanıyan bir arka uç kontrol paneli vardır.

Uygulamanız MBaaS içeren bir platform üzerine kurulduğundan, iOS ve Android’de herhangi bir yeni politika, düzenleme, uyumluluk sorunu, özellik ve daha fazlası için endişelenmenize gerek kalmayacak. BuildFire, uygulamanızın uyumlu kalmasını sağlar.

Son düşünceler

Mobil uygulama geliştirme için en iyi programlama dili nedir?

Hangi programlama dilini öğrenmeniz veya hangi çerçeveye yatırım yapmanız gerektiğine dair doğru veya yanlış bir cevap yoktur. Bu kılavuzda listelenen tüm seçenekler dikkate alınması gereken iyi ve geçerli seçimlerdir. Her birinin artıları ve eksileri var. Sunucu tarafı programlama için Python gibi ek diller ve daha fazlası da vardır.

Sadece kendin, işin ve hedeflerin için en iyisini bulman gerekiyor.

Ne tür bir uygulama geliştiriyorsunuz? Uygulamanın neye ihtiyacı var? En çok nerede çabalamak istersiniz? Bir kez mi yoksa birden çok kez mi geliştirmek istiyorsunuz?

Bunlar, zamanınızın, çabanızın ve kaynaklarınızın en iyi nerede sunulacağını belirlemek için kendinize sormanız gereken sorulardan bazıları. Günün sonunda, mümkün olan en iyi uygulama ile pazara hızlı bir şekilde girebildiğinizden emin olun.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %