1 0
Read Time:1 Minute, 11 Second

Açılımı Content Management System olan CMS, web sitelerine ait içeriklerin yönetilmesini sağlayan sistemlerin tümüne verilen isimdir. Web içerik yönetimi temelde kullanıcının kodlama bilmelerine gerek kalmadan bir web sitesindeki içeriğin tasarımını, oluşturulmasını, değiştirilmesini ve kaldırılmasını kontrol etmesini sağlayan grafiksel bir kullanıcı ara yüzüdür. Aslında, çoğu site sahibi için hayat kurtarıcı bile denilebilir. Sistem içerisinde ne yapacağınız tamamen size kalmıştır. İçerikler birçok çeşidi içerir; video, ses, resim gibi yazıda olabilir. Web siteniz üzerinde yürüttüğünüz çalışmalara, projelere yetkilendirmeler yaparak site düzenleme yapım aşamasında birden fazla kişi düzenleme yapabilir.

CMS; PHP, JavaScript, CSS ve HTML gibi geleneksel programlama dillerinin beraber kodlanması ile hazırlanan bir yapı olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu yüzden yalnızca bir program yada yazılım dili olarak bahsetmek mümkün değildir. 

İçerik yönetim sistemi ile insanlar çok basit ve hızlı bir şekilde profesyonel internet sitesi tasarlayabilir ve yayına alabilirler. Gelişmiş arayüzü sayesinde bir satır kod yazmaya gerek kalmaz. Çoğu kullanıcı hızlı bir şekilde kendi sitesini yayınlayabilir.

CMS’İN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

CMS’in bir çok çeşidi vardır.. Bu çeşitler arasında ECMS (Enterprise CMS), CCMS (Component CMS) , WCMS (Web CMS), DMS (Document Management Systems), MCMS (Mobile CMS) ve MCMS (Media CMS) yer alıyor. Enterprise CMS, şirketler tarafından kullanılan sistemlere verilen genel ad olarak ifade ediliyor. Sistem; personel bilgileri, dokümanlar, çeşitli belgeler ve şirket kayıtlarını içeriyor. CMS türleri arasında ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uygun olan çeşidi kolayca seçebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

EN ÇOK KULLANILAN İÇERİK YÖNETİM SİSTEMLERİ

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %