0 0
Read Time:4 Minute, 40 Second

black and gray laptop computer turned on

Siber Güvenliğe Giriş

Siber güvenlik, bilgisayar sistemlerinin, ağların ve verilerin siber hırsızlıktan ve donanım, yazılım ve bilgi hasarından korunmasıyla ilgilenir. Siber güvenlik, şirketler için olduğu kadar bireyler için de eşit derecede önemlidir.

Savunma amaçlı siber güvenlik koruması oluşturmak için farklı çok yönlü teknikler bir araya getirilmiştir. Siber güvenlik, siber suçları önlemek için bir araya getirilmiş teknikler, süreçler ve teknolojiyle ilgilenir. İş açısından bakıldığında, siber güvenliğin temel bileşenleri şunları içerir:

 • Ağ güvenliği
 • Veritabanı Güvenliği
 • Operasyonel Güvenlik
 • Uygulama Güvenliği
 • Bilgi Güvenliği
 • Hassas Veri Güvenliği
 • İş sürekliliği planı
 • Felaket Kurtarma
 • Altyapı Güvenliği
 • Web Güvenliği

Siber Güvenlik Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bugün dünya İnternet üzerinden iletişim kuruyor. Bu, iki ucu keskin bir kılıçtır çünkü sizi potansiyel güvenlik risklerine de maruz bırakır. Bilgisayar korsanları, sistemlere ve kuruluşun ağına sızmak için daha yeni karmaşık teknikler kullanır. Zayıf bir siber güvenlik planı, kuruluşun itibarı üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip olabilir.

Siber güvenlik kullanmanın temel nedenlerinden bazıları şunlardır:

 

 • Bilinmeyen Güvenlik Açıkları: Siber suçlular , bir kuruluşun ortamına girmek için çeşitli kötü amaçlı yazılım , fidye yazılımı ve çok yönlü bilgisayar korsanlığı teknikleri kullanır. Uygun güvenlik önlemleri, bu güvenlik açıklarının izlenmesine ve herhangi bir güvenlik ihlalinin önlenmesine yardımcı olur.Sızma testi, güvenlik açığı algılama ve uygulama statik kod taraması gibi güvenlik taramaları, bir kuruluşun bilinmeyen güvenlik açıklarını tespit etmesine yardımcı olur. İyi tanımlanmış siber güvenlik kontrollerini kullanmak, kuruluşların bu güvenlik açıklarını proaktif olarak tespit edip düzeltmelerine ve sağlam bir altyapı oluşturmalarına yardımcı olabilir.
 • İtibar: Bir güvenlik ihlali, kuruluşun hassas bilgilerini dış dünyaya ifşa edebilir. Bu gizli bilgi sızıntısı, şirketin itibarını zedeler ve uzun süredir yaklaşmakta olan yankılara sahip olabilir.Geçmişte, birkaç üst düzey kuruluş bu tür veri ihlallerinin kurbanı oldu ve onları olumsuz tanıtımlara maruz bıraktı. Bu tür siber ihlallerden istismar edilen en büyük şirketlerden bazıları Yahoo, Equifax, Uber eBay gibi birkaç isimdir.
 • Kurumsal Politikalar: Siber güvenlik üzerinde kontroller eklemek, organizasyonun güvenlik politikalarını ve altyapı kullanımını sıkılaştırmayı içerir. Kuruluşların üretkenliği en üst düzeye çıkarmak ve riskleri en aza indirmek için güvenlik politikalarını uyumlu hale getirmeleri önemlidir.Uygulama olarak, çeşitli kuruluşlar düzenli uyum kontrolleri uygular. Küresel olarak kabul edilen standartlardan bazıları ISO, NIST, PCI içerir.
 • Pahalı: Bir veri ve güvenlik ihlali, şirket hakkında birçok olumsuz tepkiye neden olabilir. Bu tür birçok durumda, bu, yasal sonuçlarla karşılaşılmasına ve şirketin imajının bozulmasına neden olmuştur.Bir güvenlik ihlali, kuruluşun çalışma iznini almasına neden olabilir ve çoğu durumda bu, ağır masraflara neden olur.
 • Müşteri Güveni: Siber güvenlik protokollerinin etkili bir şekilde uygulanması, müşteri güveninin oluşturulmasına yardımcı olur. Bir güvenlik ihlali, müşterinin güvenini ve şirketin güvenilirliğini sarsar. En son siber güvenlik değişikliklerinden haberdar olmak, organizasyonu bir güvenlik ihlalinden korumak için harika bir yol olabilir.
 • Rakip Avantajı: Siber güvenliğe yatırım, iyi bir pazar konumu oluşturmada kilit rol oynar ve rakiplere göre avantaj sağlar. Yalnızca müşteri güvenini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda değişiklikleri daha hızlı ve güvenlik politikalarıyla uyumlu hale getirmek için bir katalizör görevi görür.
 • Uzun Vadeli Başarısızlık: Geçmiş bize, bir güvenlik ihlali nedeniyle bir gecede şirketin çökmesine dair birkaç örnek verdi. Güvenlik ihlalinin etkisinden daha fazlası, ihlalin sonraki etkileriyle başa çıkmak zordur.Bu sadece organizasyonu olumsuz bir ilgi odağı haline getirmekle kalmaz, aynı zamanda organizasyonların normal işlerine dönmeleri birkaç ay sürer. Sıkılaştırma kontrolleri bir güvenlik ihlali meydana getirir, karmaşık bir süreçtir ve hemen uygulanamaz. Bu aynı zamanda şirketi yeniden bir saldırıya açık hale getiriyor.
 • Genel Koruma: Güvenlik ihlali endişelerinin yanı sıra, siber güvenlik politikalarının uygun şekilde ele alınması kötü amaçlı yazılımları, casus yazılımları ve diğer potansiyel olarak zararlı yazılımları önleyebilir. Siber güvenlik, kuruluşun devamlılığını ve sorunsuz çalışmasını sağlar.

teal LED panel

Siber Güvenlikle İlgili Gerçekler ve Rakamlar

DDoS saldırıları dahil siber saldırılar yıllar içinde çok kat arttı. Temel nedenlerden biri, güncellenmiş yazılım yamalarına sahip olmamaktır. Sıfır gün saldırıları, açık bir güvenlik açığını düzeltmek için acele eden kuruluşlarla sonuçlanır. Yalnızca 2015 yılında, her hafta toplam 54 adet yeni bir sıfır gün güvenlik açığı tespit edildi.

Bazı üst düzey kuruluşlar bir veri ihlalinin kurbanı oldu. Sosyal mühendislik ile birlikte sosyal medya, bir siber saldırı başlatmak için en yaygın kullanılan kanaldır. Bilgisayar korsanları tıklama hırsızlığı, kimlik avı saldırıları, bağlantı hırsızlığı, CRLF enjeksiyonu, siteler arası komut dosyası oluşturma gibi farklı saldırılar kullanmaktadır.

2016 yılında ABD hükümeti siber güvenlik için 28 milyar dolar harcadı. Bunun her yıl artması bekleniyor. Microsoft’a göre siber suçların küresel topluluk için toplam maliyeti 500 milyar dolar ve tek başına veri ihlali yaklaşık 3,8 milyar dolara mal olacak.

Fidye yazılımı saldırıları 2017’de% 36 arttı ve fidye yazılımı saldırısından sonra talep edilen ortalama miktar 1.077 dolar. 131 e-postadan biri kötü amaçlı yazılım içerir. Siber saldırıların% 43’ü küçük işletmeleri hedefliyor. Her gün 4000’den fazla fidye yazılımı saldırısı gerçekleştiriliyor.

2017’de% 6,5’i kimlik dolandırıcılığının kurbanı oluyor ve dolandırıcıların yaklaşık 16 milyar dolarlık kişileri dolandırmasına neden oluyor. Siber güvenlik işlerinin 2021 yılına kadar 3,5 milyona ulaşması bekleniyor. Her gün yaklaşık 230.000 yeni kötü amaçlı yazılım örneği üretiliyor ve bunun büyümeye devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde, siber güvenlik harcamalarının tek başına 1 trilyon doları aşması muhtemel.

Bir kuruluşun ağında bir ihlal tespit etmesi yaklaşık 197 gün sürer. Fonların% 68’i siber saldırılar nedeniyle kaybedilir ve kurtarılamaz durumda kalır.

Kuruluşlar, güvenlik ihlallerine karşı son derece uyanık hale geldi ve aşağıdaki gibi farklı teknikler kullandı:

 • Penetrasyon testi
 • Veracode gibi Uygulama Statik kod taraması
 • Zamanında yapılan denetimlerle birlikte güvenlikle ilgili Uyumluluk sertifikaları alın
 • Güvenlik açıklarını tespit etmek için profesyonel etik hackerlar kullanın
 • Ağın, altyapının, günlüklerin sürekli izlenmesi ve şüpheli etkinliklerin tespiti
 • Çoğu kuruluşun, siber suçla başa çıkmak için profesyonel olarak kalifiye bir grup güvenlik uzmanı vardır.
 • Kaynaklara kısıtlayıcı maruz kalma empoze ederek politikalar, erişim ve çalışan rollerinin yönetimi üzerindeki kontrolleri sıkılaştırın

Bir güvenlik ihlalinin sonuçları ve riskleri nedeniyle, kuruluşlar her ölçekte siber güvenliği uygulamak için fazladan yol kat etmeye isteklidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %